
Z6
Premium enjoyment with professional technology
Full aroma thanks to the astonishingly quiet Professional Aroma Grinder, exceptional barista variety thanks to optimised fluid system and an operating concept that combines simplicity and intelligence – the new Z6 promises supreme coffee experiences.
Z6 - Diamond Black
Art. No. 15290
Professional Aroma Grinder
12.2%* more aroma and consistently high grind quality over the entire service life are the defining features of the Professional Aroma Grinder. The perfected grinder geometry achieves the optimum grinding curve. So: A higher proportion of fine particles in the grounds guarantees that the flavours unfold to perfection.
*Professional Aroma Grinder compared with conventional grinders

Barista specialities
The newly developed fluid system enables barista specialities of the highest quality to be prepared. Just like in the world's best coffee shops, hot water is mixed with the coffee automatically after extraction. The result is full-bodied, delicious and easy-to-digest long specialities.

Artificial intelligence
With the Z6, artificial intelligence is finding its way into the operation of the machine. The coffee machine identifies the personal preferences of every household and adapts the start screen on the 3.5" TFT display automatically. This makes the Z6 as unique as you are and means that operating the machine is even more intuitive.

Beauty in Diamond Black
The Diamond Black design showcases the elegant beauty of the Z6 in its full glory. A high-tech two-component method provides the surfaces with an intense sense of depth, so that just looking at the coffee machine is a pleasure in itself.

Z6: Specifications
| 特色咖啡数量 | 22 |
|---|---|
| 意式浓缩 | |
| 2 × 意式浓缩 | |
| 美式经典 | |
| 2 × 美式经典 | |
| Caffè 特饮 | |
| 2 × Caffè 特饮 | |
| Lungo 浓缩 | |
| 2 × Lungo 浓缩 | |
| 双倍意式浓缩 | |
| 大壶咖啡 | |
| 浓缩咖啡玛琪雅朵 | |
| 2 × 浓缩咖啡玛琪雅朵 | |
| 拿铁咖啡 | |
| 卡布基诺 | |
| 平白咖啡 | |
| 拿铁玛琪雅朵 | |
| 2 × 拿铁玛琪雅朵 | |
| 奶沫 | |
| 牛奶 | |
| 热水 | |
| 冲泡绿茶的热水 |
| 豆槽监控 | |
|---|---|
| 传输器 | Smart Connect |
| 磨豆器 | Professional Aroma Grinder (P.A.G.) |
|---|---|
| 咖啡粉识别功能(咖啡粉槽) | |
| 长萃浓缩咖啡功能 | |
| P.E.P. ® (脉冲萃取技术) | |
| 可自动识别进粉量的冲煮器 | 5 – 16 g |
| 高效水泵,15bar | 1 |
| 热交换系统 | 1 |
| 流体系统 | 1 |
| 奶管套装/ 可替换奶管套装型号 | HP3 / CX3 |
| 显示屏 | 3.5 寸彩色按钮式显示屏 |
|---|---|
| 任意定位、丰富和个性化产品 | |
| 可个性化编程的咖啡水量 | |
| 可个性化编程的咖啡浓度 | 10 级 |
| 可个性化编程的沸煮温度 | 3 级 |
| 可个性化编程的牛奶量/奶沫量 | |
| 可个性化编程的牛奶量/奶沫温度 | 10 级 |
| 可个性化编程的热水温度 | 3 级 |
| 兼容 J.O.E.® | |
| 旋转菜单 |
| 智能水系统(I.W.S.) | |
|---|---|
| 过滤器滤芯 | CLARIS Smart+ |
| 一键启动的牛奶系统清洗程序 | |
| 内置冲洗、清洁以及除垢程序 | |
| 废水盘监控 | |
| JURA-Hygiene: TÜV-zertifiziert |
| 节能模式(E.S.M.©) | |
|---|---|
| 零耗能电源开关 | |
| 自动关机时间设置 |
| 杯子照明 | |
|---|---|
| 水箱照明 |
| 高度可调/宽度可调的双出口 | 80 – 153 mm / 21 – 50 mm |
|---|---|
| 水箱容量 | 2.4 l |
| 豆槽容量 | 280 g |
| 粉渣盒容量(块) | 20 |
| 电源线长度 | 1.1 m |
| 电压 / 额定功率 | 230 V ~ / 2450 W |
| 电流强度 | 10 A |
| 待机功率 | 0 W |
| 重量 | 12.5 kg |
| 尺寸(宽 × 高 × 深) | 32 × 37.5 × 45 cm |
| 商品编号, 产品名称 | 15290, Diamond Black (CN) |
| EAN 条形码 | 7610917152902 |
| 生产国 | Made in Switzerland |
| 模型设计年份 | 2018 |
Z6 Instructions for Use
Z6 Instructions for Use
(PDF, 5.5 MB)
使用说明书 Z6
(PDF, 5.9 MB)
Інструкція з експлуатації кавової-машини Z6 (UA)
(PDF, 1.6 MB)
Istruzioni per l‘uso Z6
(PDF, 5.5 MB)
Bruksanvisning Z6
(PDF, 6 MB)
Mode d‘emploi Z6
(PDF, 6.5 MB)
Руководство по эксплуатации кофемашины Z6
(PDF, 3.7 MB)
Käyttöohje Z6
(PDF, 7 MB)
Z6 kasutusjuhend
(PDF, 6 MB)
Manual de instruções Z6
(PDF, 6 MB)
Modo de empleo Z6
(PDF, 6 MB)
Instrukcja obsługi Z6
(PDF, 6 MB)
Instruksjonsbok Z6
(PDF, 6 MB)
Bedienungsanleitung Z6
(PDF, 5.5 MB)
Gebruiksaanwijzing Z6
(PDF, 5.5 MB)
Betjeningsvejledning Z6
(PDF, 6 MB)
Z6 lietošanas pamācība
(PDF, 6 MB)
Kavos aparato Z6 naudojimo instrukcija
(PDF, 6 MB)
Z6 – Quick Reference Guide
Z6 – Quick Reference Guide
(PDF, 1.6 MB)
Z6 – Informazioni in breve
(PDF, 1.6 MB)
Z6 – L’essentiel en bref
(PDF, 1.6 MB)
Z6 – Resumo das informações mais importantes
(PDF, 1.6 MB)
Z6 – Resumen de lo más importante
(PDF, 1.6 MB)
Z6 – Det viktigste i kortform
(PDF, 1.6 MB)
Z6 – Das Wichtigste in Kürze
(PDF, 1.6 MB)
Z6 – De belangrijkste zaken in het kort
(PDF, 1.6 MB)
Changing the filter
Thanks to the integrated RFID (Radio-Frequency-Identification) chip, the CLARIS Smart continuously records information about filter use and alerts the user when the filter capacity has been used up. CLARIS Smart is automatically detected by the coffee machine and water is automatically routed through it.
Descaling the machine
Scale is the biggest enemy of any appliance that uses water. Only use JURA descaling tablets, which remove scale gently to extend the life of your coffee machine.
Cleaning the machine
Cleaning extends the life of your coffee machine and keeps the coffee quality at the highest level. Only use JURA cleaning tablets, which are specially designed to work with the cleaning programme.
Cleaning the milk system
It's easy to keep the milk system in the dual spout hygienic and working perfectly. Just remember to clean the milk system every day if you have been preparing milk. This only takes about two minutes. Only use JURA milk system cleaner, which is specially formulated to clean the milk system.
















