ENA 8
The small machine that's big on performance
Are you looking for the perfect coffee experience without needing a lot of space? The compact ENA 8 comes with high-end technologies like the Professional Aroma Grinder and fine foam technology to create the very finest coffee – and now, with the two cup function, it can even make two cups at the same time. With its clean lines and stylish accents, it's an elegant piece of design in a small format.
ENA 8 perfectly placed

ENA 8 - Full Metropolitan Black (CNC)
Art. No. 15515
Premium technology
The Professional Aroma Grinder achieves a more even grind, enhancing the aroma of the coffee by 12.2%, while the innovative fine foam technology creates beautifully light milk foam for trend specialities made with milk. Thanks to the two cup function, the ENA 8 can now also prepare two black coffee specialities at the same time. The ingenious milk system cleaning function guarantees TÜV-certified hygiene, which contributes to consistently perfect results.

Simply enjoy
With the easy-to-use touchscreen display and intuitive operation, you have 15 specialities at your fingertips. The milk system cleaning function can be started at the touch of a button, ensuring TÜV-certified hygiene at all times. You can also operate your coffee machine conveniently from your smartphone, because thanks to WiFi technology the ENA 8 is also compatible with J.O.E.®.

Big design, small format
Measuring just 27.1 x 32.3 x 44.5 cm, our smallest coffee machine fits in anywhere – without compromising on performance. Although it comes in a compact format, the ENA 8 embodies JURA's unique quality in terms of both coffee and design. The minimalist design with clean lines, high-quality materials and elegant accents, such as the chrome-plated cup tray and the crystal-clear diamond-look water tank, is perfect for those who appreciate both good taste and good coffee.

ENA 8: Specifications
| 特色咖啡数量 | 15 |
|---|---|
| 意式浓缩 | |
| 2 × 意式浓缩 | |
| 美式经典 | |
| 2 × 美式经典 | |
| Caffè 特饮 | |
| 双倍意式浓缩 | |
| 可塔朵 | |
| 卡布基诺 | |
| 卡布基诺(特浓) | |
| 平白咖啡 | |
| 平白咖啡 (特浓) | |
| 拿铁玛琪雅朵 | |
| 拿铁玛琪雅朵 (特浓) | |
| 奶沫 | |
| 热水 |
| 可通过Wi-Fi连接家庭网络 | |
|---|---|
| 传输器 | - |
| 磨豆器 | Professional Aroma Grinder (P.A.G.) |
|---|---|
| 咖啡粉识别功能(咖啡粉槽) | |
| 长萃浓缩咖啡功能 | |
| P.E.P. ® (脉冲萃取技术) | |
| 可自动识别进粉量的冲煮器 | 6 – 10 g |
| 高效水泵,15bar | 1 |
| 热交换系统 | 1 |
| 流体系统 | 1 |
| 奶管套装/ 可替换奶管套装型号 | HP1 / CX1 |
| 显示屏 | 2.8 寸彩色触控显示屏 |
|---|---|
| 可个性化编程的咖啡水量 | |
| 可个性化编程的咖啡浓度 | 10 级 |
| 可个性化编程的沸煮温度 | 3 级 |
| 可个性化编程的牛奶量/奶沫量 | |
| 可个性化编程的热水温度 | 3 级 |
| 兼容 J.O.E.® |
| 智能水系统(I.W.S.) | |
|---|---|
| 过滤器滤芯 | CLARIS Smart+ |
| 内置冲洗、清洁以及除垢程序 | |
| 废水盘监控 | |
| JURA-Hygiene: TÜV-zertifiziert |
| 节能模式(E.S.M.©) | |
|---|---|
| 零耗能电源开关 | |
| 自动关机时间设置 |
| 杯子照明 |
|---|
| 高度可调/宽度可调的双出口 | 68 – 138 mm / – |
|---|---|
| 高度可调的热水出口 | 70 – 140 mm |
| 水箱容量 | 1.1 l |
| 豆槽容量 | 125 g |
| 粉渣盒容量(块) | 10 |
| 电源线长度 | 1.1 m |
| 电压 / 额定功率 | 220 V ~ / 1450 W |
| 电流强度 | 10 A |
| 待机功率 | 0 W |
| 重量 | 9.4 kg |
| 尺寸(宽 × 高 × 深) | 27.1 × 32.3 × 44.5 cm |
| 商品编号, 产品名称 | 15515, Full Metropolitan Black (CNC) |
| EAN 条形码 | 7610917155156 |
| 生产国 | Made in Portugal |
| 模型设计年份 | 2022 |
| 咖啡粉量匙 | |
|---|---|
| 牛奶软管(含接头) | |
| 牛奶系统清洁用容器 | |
| 牛奶系统清洁剂(迷你清洁片) | |
| 三相清洁片 | |
| 过滤器滤芯 CLARIS Smart+ | |
| 过滤器加长件/过滤器护套 | |
| 操作说明书 | |
| 质保条件 |
ENA 8 (EC/ECS/SC/SCS/INTC) Instructions for Use (EN)
ENA 8 (EC/ECS/SC/SCS/INTC) Instructions for Use (EN)
(PDF, 2.2 MB)
ENA 8 (CNC) 使用说明 (CN)
(PDF, 3 MB)
ENA 8 (EC/ECS/SC/SCS/INTC) Посібник з експлуатації (UA)
(PDF, 2.6 MB)
ENA 8 (EC/ECS/SC/SCS/INTC) 取扱説明書 (JP)
(PDF, 7.4 MB)
ENA 8 (EC/ECS/SC/SCS/INTC) Istruzioni per l‘uso (IT)
(PDF, 2.2 MB)
ENA 8 (EC/ECS/SC/SCS/INTC) Bruksanvisning (SV)
(PDF, 2.4 MB)
ENA 8 (EC/ECS/SC/SCS/INTC) Mode d’emploi (FR)
(PDF, 2.2 MB)
ENA 8 (EC/ECS/SC/SCS/INTC) Руководство по эксплуатации (RU)
(PDF, 2.2 MB)
ENA 8 (EC/ECS/SC/SCS/INTC) Käyttöohje (FI)
(PDF, 2.4 MB)
ENA 8 (INTC) Kasutusjuhend (EE)
(PDF, 2.8 MB)
ENA 8 (EC/ECS/SC/SCS/INTC) Manual de instruções (PT)
(PDF, 2.2 MB)
ENA 8 (EC/ECS/SC/SCS/INTC) Modo de empleo (ES)
(PDF, 2.2 MB)
ENA 8 (EC/SC/INTC) Instrukcja obsługi (PL)
(PDF, 2.2 MB)
ENA 8 (EC/ECS/SC/SCS/INTC) Instruksjonsbok (NO)
(PDF, 2.4 MB)
ENA 8 (EC/ECS/SC/SCS/INTC) Bedienungsanleitung (DE)
(PDF, 2.2 MB)
ENA 8 (EC/ECS/SC/SCS/INTC) Gebruiksaanwijzing (NL)
(PDF, 2.2 MB)
ENA 8 (EC/ECS/SC/SCS/INTC) Betjeningsvejledning (DK)
(PDF, 2.4 MB)
ENA 8 (INTC) Lietošanas pamācība (LV)
(PDF, 2.5 MB)
ENA 8 (INTC) Naudojimo instrukcija (LT)
(PDF, 2.5 MB)
Changing the filter
Thanks to the integrated RFID (Radio-Frequency-Identification) chip, the CLARIS Smart continuously records information about filter use and alerts the user when the filter capacity has been used up. CLARIS Smart is automatically detected by the coffee machine and water is automatically routed through it.
Descaling the machine
Scale is the biggest enemy of any appliance that uses water. Only use JURA descaling tablets, which remove scale gently to extend the life of your coffee machine.
Cleaning the machine
Cleaning extends the life of your coffee machine and keeps the coffee quality at the highest level. Only use JURA cleaning tablets, which are specially designed to work with the cleaning programme.
Cleaning the milk system
It's easy to keep the milk system in the dual spout hygienic and working perfectly. Just remember to clean the milk system every day if you have been preparing milk. This only takes about two minutes. Only use JURA milk system cleaner, which is specially formulated to clean the milk system.
Optimum use of your ENA 8
Discover how best to use and care for your ENA 8. By following these tips, you can keep your coffee machine hygienic and always enjoy the perfect cup of coffee.


















