
E6
For the perfect cappuccino at the touch of a button – and much more
Cappuccino with a master touch: Treat yourself to perfect coffee every day with the E6. In addition to classic black coffee specialities, it makes the crowd favourite, the cappuccino, to perfection thanks to the Easy Cappuccino function.
E6 - Platin (INTC)
Art. No. 15538
Even more aroma for even more enjoyment
The Professional Aroma Grinder helps to create the perfect coffee that is second to none. Thanks to perfected grinder geometry, the quality of the grind is more consistent, and this performance is maintained over its entire service life. This optimises aroma extraction and achieves an aroma increase of 12.2% compared to conventional grinders. Discover completely new sides to your favourite coffee speciality.

Cappuccino made to perfection
With the proven Easy Cappuccino function, you can enjoy superb cappuccini at the touch of a button. The milk nozzle, which was specially developed for cappuccini, ensures uniquely soft, fine milk foam that perfectly complements the coffee and promises true perfection. The ultimate solution for cappuccino lovers.

Perfection made easy
The clearly presented 2.8" colour display, six ideally placed buttons and an intuitive operating concept enable convenient operation of the E6, whether you want simple coffee preparation, to set individual preferences or use the self-explanatory cleaning functions. The E6 is also compatible with J.O.E.®, which allows you to prepare speciality coffees, set and store personal preferences and easily send your guests' coffee orders directly to the coffee machine from your smartphone.

Sustainable design
With its quiet elegance, the design of the E6 reflects the unique technology hidden behind its timeless exterior. The linear geometry with sophisticated chrome accents ensures a distinct visual that focuses uncompromisingly on first-class coffee and blends harmoniously into any décor. Both in terms of the selection of specialities and its design, the E6 purposely avoids any excess that could distract from its true essence: The perfect cup of coffee.

E6: Specifications
| 特色咖啡数量 | 11 |
|---|---|
| 意式浓缩 | |
| 2 × 意式浓缩 | |
| 美式经典 | |
| 2 × 美式经典 | |
| Caffè 特饮 | |
| Lungo 浓缩 | |
| 浓缩咖啡玛琪雅朵 | |
| 卡布基诺 | |
| 卡布基诺(特浓) | |
| 奶沫 | |
| 热水 |
| 可通过Wi-Fi连接家庭网络 |
|---|
| 磨豆器 | Professional Aroma Grinder (P.A.G.) |
|---|---|
| 咖啡粉识别功能(咖啡粉槽) | |
| P.E.P. ® (脉冲萃取技术) | |
| 可自动识别进粉量的冲煮器 | 5 – 16 g |
| 高效水泵,15bar | 1 |
| 热交换系统 | 1 |
| 流体系统 | 1 |
| 奶管套装/ 可替换奶管套装型号 | HP1 / CX3 |
| 显示屏 | 2.8 寸彩色按钮式显示屏 |
|---|---|
| 可个性化编程的咖啡水量 | |
| 可个性化编程的咖啡浓度 | 10 级 |
| 可个性化编程的沸煮温度 | 3 级 |
| 可个性化编程的牛奶量/奶沫量 | |
| 可个性化编程的热水温度 | 3 级 |
| 兼容 J.O.E.® |
| 智能水系统(I.W.S.) | |
|---|---|
| 过滤器滤芯 | CLARIS Smart+ |
| 内置冲洗、清洁以及除垢程序 | |
| 废水盘监控 | |
| JURA-Hygiene: TÜV-zertifiziert |
| 节能模式(E.S.M.©) | |
|---|---|
| 零耗能电源开关 | |
| 自动关机时间设置 |
| 高度可调/宽度可调的咖啡出口 | 65 – 111 mm / – |
|---|---|
| 高度可调的卡布基诺出口 | 65 – 111 mm |
| 高度可调的热水出口 | 65 – 111 mm |
| 水箱容量 | 1.9 l |
| 豆槽容量 | 280 g |
| 粉渣盒容量(块) | 16 |
| 电源线长度 | 1.1 m |
| 电压 / 额定功率 | 220 - 240 V / 1330 W |
| 电流强度 | 10 A |
| 待机功率 | 0 W |
| 重量 | 9.1 kg |
| 尺寸(宽 × 高 × 深) | 28 × 35.1 × 44.6 cm |
| 商品编号, 产品名称 | 15538, 铂金 (CNC) |
| EAN 条形码 | 7610917155385 |
| 生产国 | Made in Portugal |
| 模型设计年份 | 2022 |
| 咖啡粉量匙 | |
|---|---|
| 牛奶软管(含接头) | |
| 牛奶系统清洁用容器 | |
| 牛奶系统清洁剂(迷你清洁片) | |
| 三相清洁片 | |
| 过滤器滤芯 CLARIS Smart+ | |
| 过滤器加长件/过滤器护套 | |
| 操作说明书 | |
| 质保条件 |
E6 (EC/SC/INTC) Instructions for Use (EN)
E6 (EC/SC/INTC) Instructions for Use (EN)
(PDF, 2.5 MB)
E6 (EC/SC/INTC) 使用说明 (ZH)
(PDF, 2.5 MB)
E6 (EC/SC/INTC) Керівництво з експлуатації кавомашини (UK)
(PDF, 5.5 MB)
E6 (EC/SC/INTC) Istruzioni per l‘uso (IT)
(PDF, 2.5 MB)
E6 (EC/SC/INTC) Bruksanvisning (SV)
(PDF, 2.2 MB)
E6 (EC/SC/INTC) Mode d’emploi (FR)
(PDF, 2.5 MB)
E6 (EC/SC/INTC) Руководство по эксплуатации (RU)
(PDF, 2.5 MB)
E6 (EC/SC/INTC) Käyttöohje (FI)
(PDF, 2.2 MB)
E6 (INTC) Kasutusjuhend (ET)
(PDF, 2.5 MB)
E6 (EC/SC/INTC) Manual de instruções (PT)
(PDF, 2.5 MB)
E6 (EC/SC/INTC) Modo de empleo (ES)
(PDF, 2.5 MB)
E6 (EC/SC/INTC) Instrukcja obsługi (PL)
(PDF, 2.5 MB)
E6 (EC/SC/INTC) Instruksjonsbok (NO)
(PDF, 2.2 MB)
E6 (EC/SC/INTC) Bedienungsanleitung (DE)
(PDF, 2.2 MB)
E6 (EC/SC/INTC) Gebruiksaanwijzing (NL)
(PDF, 2.4 MB)
E6 (EC/SC/INTC) Betjeningsvejledning (DK)
(PDF, 2.2 MB)
E6 (INTC) Lietošanas pamācība (LV)
(PDF, 2.5 MB)
E6 (INTC) Naudojimo instrukcija (LT)
(PDF, 2.5 MB)
Changing the filter
Thanks to the integrated RFID (Radio-Frequency-Identification) chip, the CLARIS Smart continuously records information about filter use and alerts the user when the filter capacity has been used up. CLARIS Smart is automatically detected by the coffee machine and water is automatically routed through it.
Descaling the machine
Scale is the biggest enemy of any appliance that uses water. Only use JURA descaling tablets, which remove scale gently to extend the life of your coffee machine.
Cleaning the machine
Cleaning extends the life of your coffee machine and keeps the coffee quality at the highest level. Only use JURA cleaning tablets, which are specially designed to work with the cleaning programme.
Cleaning the milk system
It's easy to keep the milk system in the dual spout hygienic and working perfectly. Just remember to clean the milk system every day if you have been preparing milk. This only takes about two minutes. Only use JURA milk system cleaner, which is specially formulated to clean the milk system.







