
ENA 8 Signature Line
small, stunning, simple - freshly ground, not capsuled
The superlative new one-cup machine: small, simple, stunning – a must for all coffee lovers and connoisseurs. The ENA 8 impresses with speciality coffees that are freshly ground, not capsuled. And thanks to the variety it offers at the touch of a button, it is sure to delight even the most discerning palates.
ENA 8 Signature Line - Massive Aluminium
Art. No. 15321
Small
Only 27.1 cm wide, 32.3 cm high and 44.5 cm deep – this one-cup machine will comfortably fit anywhere.

Stunning
A particular highlight of the design is the round water tank. Its pattern combined with its cylindrical shape is inspired by premium crystal carafes.

Simple
The front 2.8" TFT display and the clearly defined operating panels make it extremely easy to use.

Freshly ground, not capsuled
Ten different specialities are available at the touch of a button. The first VC compact brewing unit ensures that the coffee always flows into the cup under ideal conditions. The Pulse Extraction Process (P.E.P.®) optimises the aroma of a short ristretto or espresso. Fine foam technology creates airy, feather-light milk foam for cappuccino or other specialities.

ENA 8 Signature Line: Specifications
| 特色咖啡数量 | 10 |
|---|---|
| 瑞斯崔朵 | |
| 意式浓缩 | |
| 美式经典 | |
| 双倍意式浓缩 | |
| 浓缩咖啡玛琪雅朵 | |
| 卡布基诺 | |
| 平白咖啡 | |
| 拿铁玛琪雅朵 | |
| 奶沫 | |
| 热水 |
| 传输器 | Smart Connect |
|---|
| 磨豆器 | 多级 Aroma G3 研磨装置 |
|---|---|
| 咖啡粉识别功能(咖啡粉槽) | |
| P.E.P. ® (脉冲萃取技术) | |
| 可自动识别进粉量的冲煮器 | 6 – 10 g |
| 高效水泵,15bar | 1 |
| 热交换系统 | 1 |
| 流体系统 | 1 |
| 奶管套装/ 可替换奶管套装型号 | HP1 / CX1 |
| 显示屏 | 2.8 寸彩色按钮式显示屏 |
|---|---|
| 可个性化编程的咖啡水量 | |
| 可个性化编程的咖啡浓度 | 10 级 |
| 可个性化编程的沸煮温度 | 3 级 |
| 可个性化编程的牛奶量/奶沫量 | |
| 可个性化编程的热水温度 | 3 级 |
| 兼容 J.O.E.® |
| 智能水系统(I.W.S.) | |
|---|---|
| 过滤器滤芯 | CLARIS Smart+ |
| 内置冲洗、清洁以及除垢程序 | |
| 废水盘监控 | |
| JURA-Hygiene: TÜV-zertifiziert |
| 节能模式(E.S.M.©) | |
|---|---|
| 零耗能电源开关 | |
| 自动关机时间设置 |
| 杯子照明 |
|---|
| 高度可调/宽度可调的双出口 | 68 – 138 mm / – |
|---|---|
| 高度可调的热水出口 | 68 – 138 mm |
| 水箱容量 | 1.1 l |
| 豆槽容量 | 125 g |
| 粉渣盒容量(块) | 10 |
| 电源线长度 | 1.1 m |
| 电压 / 额定功率 | 230 V ~ / 1450 W |
| 电流强度 | 10 A |
| 能耗 / 效率等级 | / |
| 待机功率 | 0 W |
| 重量 | 10.9 kg |
| 尺寸(宽 × 高 × 深) | 27.1 × 32.3 × 44.5 cm |
| 商品编号, 产品名称 | 15321, Massive Aluminium (CNA) |
| EAN 条形码 | 7610917153213 |
| 生产国 | Made in Portugal |
| 模型设计年份 | 2018 |
ENA 8 Instructions for Use
ENA 8 Instructions for Use
(PDF, 2.5 MB)
使用说明书 ENA 8
(PDF, 2.9 MB)
取扱説明書 ENA 8
(PDF, 7.2 MB)
ENA 8 Kullanım Kılavuzu
(PDF, 2.5 MB)
Istruzioni per l‘uso ENA 8
(PDF, 2.5 MB)
Bruksanvisning ENA 8
(PDF, 2.4 MB)
Mode d‘emploi ENA 8
(PDF, 2.5 MB)
Руководство по эксплуатации кофемашины ENA 8
(PDF, 2.7 MB)
Käyttöohje ENA 8
(PDF, 2.4 MB)
ENA 8 kasutusjuhend
(PDF, 4.3 MB)
Manual de instruções ENA 8
(PDF, 2.6 MB)
Modo de empleo ENA 8
(PDF, 2.7 MB)
Instrukcja obsługi ENA 8
(PDF, 2.5 MB)
Instruksjonsbok ENA 8
(PDF, 2.4 MB)
Bedienungsanleitung ENA 8
(PDF, 2.5 MB)
Gebruiksaanwijzing ENA 8
(PDF, 2.7 MB)
Betjeningsvejledning ENA 8
(PDF, 2.4 MB)
ENA 8 Lietošanas instrukcija
(PDF, 4.2 MB)
Kavos aparato ENA 8 naudojimo instrukcija
(PDF, 4.2 MB)
Changing the filter
Thanks to the integrated RFID (Radio-Frequency-Identification) chip, the CLARIS Smart continuously records information about filter use and alerts the user when the filter capacity has been used up. CLARIS Smart is automatically detected by the coffee machine and water is automatically routed through it.
Descaling the machine
Scale is the biggest enemy of any appliance that uses water. Only use JURA descaling tablets, which remove scale gently to extend the life of your coffee machine.
Cleaning the machine
Cleaning extends the life of your coffee machine and keeps the coffee quality at the highest level. Only use JURA cleaning tablets, which are specially designed to work with the cleaning programme.
Cleaning the milk system
It's easy to keep the milk system in the dual spout hygienic and working perfectly. Just remember to clean the milk system every day if you have been preparing milk. This only takes about two minutes. Only use JURA milk system cleaner, which is specially formulated to clean the milk system.

















